До списку статей
Всім чудово знайомі рослини сімейства геснерієвих – сенполії, стрептокарпуси, глоксинії. Ці рослини міцно зайняли наші серця та підвіконня за красу цвітіння.
Але є одна дивовижна рослина в цій родині, з декоративним листям, яке на сонці переливається як коштовності. Незважаючи на зовнішній шик і гламурність, епісція чудово почувається в кімнатних умовах і ідеально вписується в сучасний інтер'єр.
Перша зупинка в цікавій подорожі знайомства з епісціями - це знання про походження виду та умови зростання в природі. Ці відомості допоможуть створити відповідні умови для утримання епісцій у кімнатних умовах. Природні види епісцій виростають у Північній та Південній Мексиці, Центральній Америці, Південній Америці, Бразилії, Західній Індії, на Південних островах Малих Антильських островів та інших тропічних районах. За даними ботанічних досліджень існує понад сорок видів епісцій, але тільки близько десяти добре вивчені.
Квіти у епісції трубчасті з п'ятьма пелюстками, іноді з бахромчастим краєм. Забарвлення квітів дуже різноманітне - квітки бувають червоні, помаранчеві, помаранчево-червоні, помаранчево-жовті, винні, рожеві, жовті, бузкові, блакитні та білі. Якщо рослина здорова, то вона досить легко квітне.
Забарвлення листя епісцій також буває дуже різноманітним: смарагдово-зелене, нефритове, бронзове, мідне, срібне, а також коричневе, рожеве та біле. Листя може мати гладку або м'яку поверхню, що нагадує оксамит; бувають глянсові або матові, а також переливаються бронзовим, мідним, срібним чи зеленим перламутром.
Епісцію можна розмножувати практично від будь-якої частини рослини. Найпоширеніший і найшвидший варіант – це розмноження вусами (столонами). Потрібно лише відокремити вус від материнської рослини і посадити в ґрунт або поставити у воду. Деяким видам для укорінення потрібна тепличка. Епісції, як і фіалки можна розмножувати і листям, але цей метод набагато повільніший, ніж розмноження за допомогою вусів. Також епісції розмножуються насінням.
Нижній температурний бар'єр епісцій становить приблизно +160С. Рослина тимчасово може витримати більш низькі температури, але при цьому може втратити декоративність. Оптимальна температура для епіцій знаходиться в діапазоні від +180 до +320С. При температурі нижче +160С краї листя стають бурими або листочок поступово відмирає. Вражаюче, але температура +430С не буде небезпечною для епісцій, якщо ви будете її щодня обприскувати. Коріння ніколи не повинно пересихати. Також небезпечні різкі перепади температури, їх слід уникати.
Усі світло-зелені, зелені та сріблясті сорти (сорти виведені від природного виду E. cupreata) будуть добре рости у діапазоні від +180 до +320С. Всі темно-коричневі та бронзові сорти, а також рослини з рожевими, бузковими та пурпуровими квітами від +180 до +430С.
Серединка (точка росту) гине при +100С. Епісція може відновитися за три-чотири тижні, якщо видалити старе та пошкоджене листя, замінити ґрунт і поставити рослину в теплицю. Але буває доцільніше відновити рослину з вуса. Тоді вона виросте швидше, ніж після реанімування.
Існують суперечливі відомості щодо вимог до освітленості епісцій.
Одні вважають, що епісції більш вимогливі до освітлення, ніж інші геснерієві. Інші, що рослини можуть нормально цвісти і розмножуватися при меншому освітленні.
Насправді, епісції можуть рости при меншій освітленості, ніж інші геснерієві. Назва "episcia" походить від "espiskios", яке означає "затінені". Епісції ростуть у природі під покровом тропічних лісів, куди проникає лише розсіяне світло. Тому, епісції добре переносять не яскраве світло, так само, як фіалки.
Сорти виведені від E. cupreata будуть нарощувати велике красиве листя, але погано цвісти в умовах низького освітлення. Епісціям з темним листям потрібно більше світла.
Не ставте епісції занадто близько один до одного, оскільки вони будуть отримувати менше світла, зростатимуть слабким і витягуватимуть пагони.
Плоскі горщики краще, ніж глибокі, так як коріння епісції розташовуються ближче до поверхні ґрунту (адже епісції ґрунтопокривні рослини). Горщик не повинен бути надто маленьким. Для епісцій можна використовувати суміш торфу, перліту та вермикуліту у співвідношенні 1:1:1. Можна додавати кору або мох сфагнум. Вологість від 40% до 50% є нормальною, проте при 70-75% рослина почувається набагато краще. Вологість є важливим фактором у культурі епісцій. При вологості менше 30% рослина не виросте красивою, 40-60% це допустимо, але для епісції ідеально підходить вологість 65%-75%. При підвищеній вологості ростуть красиві рослини з соковитим, яскравим листям.
Висока вологість повітря також потрібна для рясного цвітіння. Це особливо стосується сортів з блакитними, рожевими і бузковими квітами, а також більшості сортів з темним листям. Для епісції провітрювання має велике значення. Це підтримує вологість на бажаному рівні та забезпечує циркуляцію повітря для профілактики борошнистої роси та інших хвороб та шкідників. Також забезпечує циркуляцію вуглекислого газу, який необхідний для фотосинтезу та дихання.
Обприскування очищає пори листя. Для обприскування використовуйте теплу воду, враховуючи, що струмені при розпиленні прохолодніші. Краще використовувати дистильовану воду.
Для деяких видів епісцій обприскування холодною водою може стати шоком, особливо для темно-коричневих або бронзових сортів. Це пов'язано з тим, що сортам із темним листям потрібна більш висока температура для поглинання світла листовою поверхнею. І сильне охолодження може заблокувати процеси фотосинтезу.
Краще обприскувати рано вранці, коли в природних умовах випадає туман, щоб далеко від яскравого світла листя встигло обсохнути.
Епісції з блакитними, пурпуровими та рожевими квітами люблять постійну помірну вологість земляної грудки. Догляд за епісціями в осінньо-зимовий період умовного спокою (якщо епісції знаходяться при зниженій освітленості та температурі) схожий на догляд за бульбовими геснерієвими або геснерієвими з кореневищами (різомами), які зимують із наземною частиною. Полив має бути мізерним.
Епісції не потребують інтенсивного живлення. Добрива потрібно розводити в концентрації вдвічі менше, ніж зазначено на упаковці. Вони добре відгукуються на підживлення через листову пластину, удобрювати потрібно раз на 2 тижні.
Компактні сорти:
'Amazon White', 'Chocolate & Cherries', 'Jade', 'Harvest Time', E. lilacina virdis, 'Rose Brocade', 'Star of Bethlehem', 'Still Meadows', 'Tropical Topaz', 'Annette', 'Longwood Gardens', 'Moss Brocade', 'Rose Gold Mist', 'Ruby Red Dress', 'Schizophrenia', 'Singing Sands', 'Sun Gold', 'Toy Silver', 'Silver Skies'.
Епісції для підвісних кашпо:
'Alouette', 'Cameo', 'Chocolate Soldier', 'Gray Lady', 'Helen-O', 'Tricolor', 'Tropical Topaz', 'Wine Brocade', 'Ronnie' та багато інших.
Крупнолистові сорти:
'Chocolate Soldier', 'Carlyle', 'Fantasy', 'Golden Embers', 'Gray Lady', 'Green Haga', 'Halloween', 'Painted Warrior', 'Velvet', 'Velvet Green', багато ін.
Епісції для новачків:
'Acajou' зацвітає легко і відноситься до найпростіших для тих, хто тільки починає збирати колекцію. 'Cameo' компактний сорт, що утворює багато столонів. 'Chocolate Soldier' зацвітає просто та цвіте червоними квітами.
'Ronnie' і 'Pink Panther' швидко ростуть, 'Colombia Orange' добре кущиться і утворює багато столонів, легко росте та цвіте.
'Jade', 'Moss Agate', 'Painted Warrior', 'Pinkiscia', 'Silver Sheen' , 'Sun Gold', 'Tricolor', 'Tropical Topaz' абсолютно невибагливі, чудово підходять для вирощування в домашніх умовах.
Так звані «акварельні» епісції набагато більш вимогливі до догляду та умов утримання. 'Cleopatra', 'Pink Brocade' та ін. не підходять для новачка. Вони повільно ростуть і потребують утримання при підвищеній вологості, наприклад, закритих флораріумах. Акварельні епісції більш чутливі до температурного режиму.
Автор: Марія Монахова
Фото: Марія Монахова
Журнал "Нескучний сад" квітень 2009 року