Гнотовий полив
Коли колекція рослин стає все більшою, з часом може виникнути питання стосовно скорочення часу на полив. За останні роки все популярнішими стають альтернативні методи поливу, які допомагають економити час та сили на поливі. Одним з таких є гнотовий полив. Він підходить майже всім рослинам. Основною його метою є самостійне зволоження ґрунту та рослини з мінімальними затратами часу. Яким же чином працює цей полив? Якщо коротко, то за допомогою спеціального шнура (який розміщується в горщику з рослиною) вода підіймається з ємності в горщик і таким чином відбувається постійне зволоження ґрунту.
Переваги гнотового поливу:
- Менше часу витрачається на полив
- Одного поливу вистачає на довше, збільшується час між поливами
- Можна залишати рослини на певний час без нагляду (поливу)
А тепер поговоримо більш детально, як організувати такий полив.
Що потрібно для гнотового поливу?
Спеціальний шнур. Матеріал має бути синтетичним та гарно вбирати в себе вологу. Так, на жаль, не кожна нитка чи мотузка підійдуть для таких цілей. Ми радимо використовувати шнур зроблений з капронової нитки. Він гарно та рівномірно зволожується, навіть без попереднього замочування. Категорично не рекомендуємо використовувати шнури з натуральних тканин. Вони не працюють потрібним чином і можуть швидко почати гнити.
Ємність для води. Це може бути кашпо, стакан чи харчовий контейнер. Найзручніше, коли ця ємність прозора. Таким чином легко можна бачити та контролювати рівень води і вчасно її доливати. Ємність має бути вища за горщик, щоб було вільне місце для води.
Певний склад ґрунту. Це теж один із досить важливих пунктів. Ґрунт для гнотового поливу має бути досить легким, з певною кількістю розпушувачів. Наприклад, ми рекомендуємо суміш на основі верхового професійного торфу з додаванням перліту та вермикуліту. Якщо в суміші присутні низинний торф чи дернова земля, то така суміш доволі важка і буде поглинати в себе дуже багато води. Це може призвести до залиття, а в подальшому і гниття кореневої системи.
Як розмістити гніт?
Якщо рослина вже посаджена в горщик, на допомогу прийде звичайний гачок для вʼязання.
Гачок обережно вставляємо в ґрунт вздовж стінки горщика.
Коли гачок зʼявиться в дренажному отворі горщика - чіпляємо за нього гніт і притягуємо вздовж стінки горщика майже до поверхні. Але гніт не має стирчати з ґрунту.
Якщо випадково витягнули гніт над ґрунтом - достатньо знизу його трошки потягнути. Після цього поправляємо ґрунт, щоб не було дірки від гачка.
Якщо дітка ще не посаджена в горщик, гніт можна розмістити перед перевалкою дітки в горщик. Для цього достатньо встановити гніт вздовж стінки майбутнього горщика або покласти на дно горщика.
Після того, як гніт розміщено, можна насипати ґрунт в горщик і перевалювати дітку.
Найголовніше завдання перед початком використання гнотового поливу - адаптувати рослини до такого поливу. Якщо рослина посаджена у важкий ґрунт, перед переходом на гнотовий полив, варто його замінити на легший. Для того, щоб шнур працював, корені рослини мають сформувати певну капілярну систему. Ця капілярна система буде своєчасно та нормально брати вологу з ґрунту, а шнур в свою чергу буде постійно та рівномірно зволожувати ґрунт.
Яким чином проходить адаптація?
Горщики з рослинами потрібно розмістити на ємності але протягом перших 2-3 тижнів ємності залишати порожніми. Протягом цього часу рослини варто поливати зверху горщика. Якщо невелика кількість води буде стікати в ємність-це не страшно. Потім, після вказаного вище терміну, потрібно налити в ємність невелику кількість води (умовно на 2 пальці) і подивитись, наскільки швидко рослина «випʼє» воду. При цьому ґрунт маєте бути зволожений, а не залитий (як болото). Якщо рослина випила воду протягом 2-4 днів - це нормально. Можна збільшувати кількість води і таким чином повноцінно переходити на гнотовий полив. Якщо ж вода так і стоїть без зміни рівня-ще рано для гнотового поливу. Потрібно дивитись в чому причина і виправляти.
В яких випадках не бажано використовувати гнотовий полив?
Як показує практика, при деяких температурних режимах краще не використовувати гнотовий полив:
- При високих температурах (вище +260 С). При дуже високій температурі ґрунт може дуже швидко пересихати і гніт перестане працювати.
- При низьких температурах (нижче +160 С). При низький температурі навпаки виникає ризик, що ґрунт буде постійно вологий і це може призвести до гниття кореневої системи.
Проблеми при гнотовому поливі
Як і з іншими варіантами поливу, з гнотовий теж можуть виникати певні ситуації. Зараз розберемо найпопулярніші:
Гніт не тягне воду. Причина: не підходить матеріал гніту. Зарано поставили на воду і у рослини не сформувалась капілярна система в ґрунті. При надлишках добрива чи солей кальцію у воді на гноту може сформуватись сольовий корок, який перешкоджає потраплянню води до гноту.
Ґрунт сильно мокрий. Причини: сильно важкий ґрунт, багато вологоємних компонентів (перліт, пісок, мох-сфагнум, кокосовий торф); не адаптована коренева система і рано попереджена на гнотовий полив.
Водорості в ємності. В будь-якій воді є клітини водоростей. При наявності живлення і освітлення клітини осідають на поверхні гноту і ємності. Тим самим перекриваючи надходження води до гноту. Для боротьби з водоростями можна використовувати перекис водню (додавати при кожному поливі) або Альгіцид (це засіб для боротьби з водоростями в акваріумах). Обидва засоби не є шкідливими для вищих рослин.