У мене дуже давно росла червоненька, простенька колерія. Вона рясно цвіла, дуже швидко розросталася, давала нові пагони, чудово вкорінювалась у воді та в землі. Невибагливість цієї рослини змусила мене вивчити її ближче. Все, що дізналася, постараюся викласти у цій статті.
Колерія (Kohleria) – багаторічна трав'яниста рослина сімейства Геснерієві, раніше була відома під іменами «ізолома» та «тідея». Має не бульбу, а лускате кореневище, що нагадує дуже маленькі соснові шишечки. Назву отримала від імені Мішеля Колера, вчителя природної історії у Швейцарії в 19 столітті. У природних умовах зростає в горах Центральної та Південної Америки (тропіки) та острови Тринідад. Рід включає близько 50 видів різних за розмірами та кольором квітів рослин.
Колерія дуже невибаглива у догляді, вона добре почувається в кімнатних умовах. Утримувати колерію набагато легше, ніж інші геснерієві. Рослина цілком підходить навіть для починаючих квітникарів. Але поки що ця рослина ще досить рідкісна у аматорських колекціях.
Отже, у культурі відомі стандартні, компактні та мініатюрні форми. Цвіте колерія дуже довго та рясно.
Період спокою
Колерія має яскраво виражений період спокою. Але може і не «спати», тоді зберігає пагони та листя. Якщо колерії не робити період спокою, тоді потрібно забезпечити гарне освітлення протягом всього року (берегти від прямого сонячного проміння). Але в цей період також можна підрізати стебла, що стимулює коренеутворення.
Якщо рослина захоче піти у стан спокою, то засохлі пагони слід видалити і рослину злегка дуже мало, щоб не засохло. Буває, що не всі стебла засихають. Такі стебла обривати до весни не треба. Видаляти їх потрібно вже під час весняної пересадки. Можна залишати на зимівлю на підвіконні, але бажано винести в більш прохолодне місце з температурою +12-15оС. Наприкінці зими, як правило, з'являються молоді пагони.
Освітлення та вологість
Полив колерії має бути помірним з весни до осені та обмежений – взимку. Через бархатисте листя обприскувати колерію не рекомендується, оскільки на листі з'являться білі плями. Для підвищення вологості повітря колерію можна поставити на піддон з вологим керамзитом або поставити поруч із рослиною посудину з водою; бажано часто обприскувати повітря навколо листя – особливо влітку. Але вона настільки невибаглива, що переносить дуже сухе повітря і не скидає листя.
Колерія світлолюбна, але від прямих сонячних променів слід притіняти.
При нестачі світла пагони, що з'являються, будуть слабкими і витягнутими, кущик буде розвалюватися, стебла повисати, довжина міжвузлів збільшуватися, а листя буде ставати дрібним. Зрештою, колерія не зацвіте. У такому разі її слід перенести на освітлене місце, і є надія, що рослина виправиться.
Пересадка колерій
Щороку навесні колерію необхідно пересаджувати у свіжу землю. При цьому треба розсаджувати кореневище з молодими пагонами, що розрослося за рік. Використання дренажу при пересадці обов'язково!
Ґрунт для колерії складають із листової, торф'яної землі та піску (2-1-1) або (1-1-1). Можна використовувати і готовий ґрунт «Сенполія». Хоча, про посадку в покупний фіалковий ґрунт відгуки поки що неоднозначні.
Підживлення - бажано і регулярно навесні та влітку 1 раз на місяць.
Краще використовувати широкі горщики, а не глибокі, тому що кореневища розростаються більше в бік.
Розмноження колерій
Розмножують колерію насінням, верхівковими живцями та поділом кореневища.
Насіння колерії висівають на поверхню субстрату (не заглиблюючи) у січні-лютому, поливають і ставлять у тепличку.
Живцюванням можна займатися протягом усього року. Це, у свою чергу, буде стимулювати рослину до цвітіння. Живці укорінюють або у воді, або відразу в ґрунті. Як тільки з'явиться пара нового листя, рослину слід прищипнути. Тоді з'являться бічні пагони та сформується кущик. У колерій, щоправда, є особливість - кущик з віком має здатність вилягати. Тобто, колерію можна вирощувати як ампельну рослину!
Розподілом кореневища краще розмножувати кольорію навесні. Кореневище колерії висаджують неглибоко у горщик з субстратом, на 1-2 см і обережно поливають до появи пагонів.
Проблеми догляду при вирощуванні колерій
Коричневі плями на листі – причина у поливі холодною водою. Вода для поливу має бути теплою.
Листя жовтіє - передозування добрив, надто сухе або надто вологе повітря, надто багато сонця.
Світло-жовті плями на листі – сонячні опіки. Потрібно притінення від прямих сонячних променів. Пошкоджене листя потрібно видаляти.
Білі плями на листі – потрапила вода.
Сірий наліт на листі і квітках - сіра гниль або борошниста роса, що виникають, як правило, при порушеннях умов утримання. В такому випадку потрібно припинити обприскування, видалити уражені частини, обробити системним фунгіцидом.
Скручування листя та/або скидання листя - сухе повітря. Потрібне додаткове зволоження.
Рослина витяглася, стебла оголилися - нестача освітленості. Рослині необхідно зрізати оголені стебла. Їх можна використовувати для розмноження сорту.
Колерія схильна до таких шкідників: білокрилка, попелиця, трипс, борошнистий червець та інших.
Придбати колерії можна у розділі Наявність колерій
Автор: Олена Дорошенко
Фото: Олена Дорошенко