Зимова обрізка троянд
Коли мова заходить про квітник, перша рослина, яка спадає на думку - це троянда. Напевно, на кожній ділянці є кілька кущів троянд. Плетисті, чайно-гібридні, шраби, ґрунтопокривні — всі вони приваблюють своєю красою та ароматом, знаходять гідне місце у наших садах. Але як їх готувати до зими? Крім добрив та мульчування (укриття) дуже важлива обрізка.
Виділяють 2 види (за призначенням) обрізки:
- Профілактична обрізка троянд. Дана обрізка призначена для того, щоб видалити засохлі, гнилі і нерозвинені гілки. Видаляти їх необхідно, щоб знизити відсоток зимівлі хвороботворних бактерій.
- Формуюча обрізка троянд. Цей вид обрізки необхідний для того, щоб дати кущеві більше сил для нових пагонів і рясного цвітіння навесні. Обрізаючи старі непотрібні гілки, у рослини з'являються сили для подальшого активного росту. Ця обрізка сприяє підвищенню зимостійкості саджанців.
Варіанти обрізки троянд
Ґрунтопокривні, мініатюрні або паркові троянди. Дана група не потребує обов'язкового осіннього обрізання. Видалити варто лише не живі, поламані гілки чи квіти. На мініатюрних трояндах не чіпають пагони зовсім. Видаляють лише відцвілі квіти.
Флорибунда та чайно-гібридні троянди. Цю групу можна сміливо обрізати. Пагони зрізають на половину, а якщо кущ дуже високий, то можна і нижче. Це буде тільки на краще для рослини. Сильна та середня обрізка дасть мінімальне вимерзання пагонів та полегшить укриття.
Шраби та англійські троянди. На цих трояндах варто видаляти непотрібні гілки та листочки. Якщо гілок досить багато (більше 8), то найстаріші з них також можна зрізати (за бажанням).
Плетисті або в’юнкові троянди. Група, яка більше потребує укриття ніж обрізки. У плані обрізки можна видалити відцвілі квітконоси та листя. Якщо саджанці однорічні — за бажанням можна провести формуюче обрізання.
Загальні правила обрізання
Починати варто наприкінці жовтня-листопаді, коли вже є морози, хоча б вночі. У роботі обов'язково використовувати лише гострий секатор. Тупим предметом можна завдати рвані рани. Які дуже довго гояться або зовсім призведуть до відмирання гілок.
- Зріз робити строго по діагоналі.
- Укорочувати гілки варто до білої середини.
- Зріз роблять над набряклою брунькою, на відстані не менше 1-1.5 см.
- Процедуру обрізки проводять як із старими саджанцями, так і з молодими.
- Після обрізки зрізи обробити Лаком Бальзамом, Садовим Варом або будь-якими фунгіцидами та інсектицидами, для того щоб інфекції та шкідники не пошкодили кущ.
- Якщо на гілках є ще листя, їх також слід видалити.
- Завжди варто враховувати потреби конкретного кущика. Якщо ви бачите, що рослина ослабла або хвора, або не росте у зв'язку з великою кількістю гілок, то обрізка проводиться обов'язково, незважаючи на групу троянд.